Læs, hvordan du forbereder dig, og hvordan undersøgelsen foregår, hvis du skal have en CT-skanning af tyktarmen på Regionshospitalet Randers.
Gå direkte til
CT-skanning af tyktarmen
En CT-skanning er en computerstyret røntgenundersøgelse, der giver detaljerede snitbilleder af kroppens forskellige organer.
De informationer, som røntgenstrålerne giver ved skanningen, bliver bearbejdet til billeder i en computer.
Ved en CT-skanning af tyktarmen, der også kaldes en kolografi, undersøger man tarmen ved hjælp af luft. Skanningen foretages, hvis det ikke er muligt at udføre en kikkertundersøgelse af tyktarmen (koloskopi).
Forbered dig til undersøgelsen
Det er vigtigt, at du læser dit indkaldelsesbrev grundigt igennem. Her står der blandt andet, hvor du skal møde op, og hvordan du får svar på undersøgelsen.
Der kan desuden være særlige oplysninger i brevet for netop din undersøgelse, som ikke står skrevet i denne vejledning.
Hvis du lider af en af de sjældne sygdomme, føllings sygdom (fenylketonuri) eller glukose-6-fosfat-dehydrogenase-mangel (G6PD-mangel), må du ikke tage Plenvu.
Kontakt Røntgen og Skanning, hvis du lider af en af de ovennævne sygdomme, så vi kan finde et alternativ til dig. Se kontaktoplysninger under Kontakt.
For at kunne foretage CT-skanningen skal tarmen være helt tømt. Du skal derfor følge instruktionerne nøje samt indtage det medsendte afføringsmiddel Plenvu® som beskrevet.
4 dage før undersøgelsen:
De sidste 4 dage før undersøgelsen må du ikke spise mad med kerner som f.eks. rugbrød. Du skal også undgå andet kernebrød med fx hørfrø, sesamfrø samt vindruer og vandmelon, der kan indeholde sten og kerner.
Hvis du tager jern eller fibertilskud, skal du holde pause med det fra 4 dage før undersøgelsen. Du må først begynde at tage det igen efter undersøgelsen.
Fra 4 dage før undersøgelsen, må du ikke spise fiberig kost. Vi anbefaler, at du drikker rigeligt med væske alle dage.
Du bør undgå at spise:
porrer, ærter, bønner
rå gulerødder
frugt med skræl, kiwi og vandmelon (pga. kerner)
bær og marmelade med små kerner, f.eks. jorbær, solbær, hindbær og brombær
vindruer og tomater
havregrød og havregryn
Du må gerne spise:
franskbrød og rugbrød uden kerner
skrællet frugt, f.eks. æbler og pærer, uden kerner
kartofler og pasta
kød
yoghurt uden bær
Dagen før undersøgelsen - indtil kl. 12.00:
Spis et let måltid. Det kan f.eks. være jævnet suppe, æg, mælkeprodukter eller lyst franskbrd (uden kerner) med pålæg.
Drik rigeligt med væske
Resten af dagen:
Indtag ikke fast føde eller mælkeprodukter.
Drik rigeligt med klare væsker, dvs. bouillon/klare supper uden fyld, vand, saft, sodavand, te og kaffe (uden mælk).
Drik rigeligt med sukkerholdig væske, dog ikke juice med frugtkød.
Drik gerne 2-3 liter i alt denne dag.
Du har fået tilsendt 3 forseglede poser, mærket med dosis 1, dosis 2 (A og B):
Bland dosis 1 med ½ liter koldt vand
Rør rundt til pulveret er helt opløst i vandet (det kan tage op til 8 minutter)
Drik det i løbet af 30 - 45 minutter
Drik herefter mindst ½ liter klar væske (gerne vand eller saftevand)
Når du har taget Plenvu® kan det være en fordel at være i nærheden af et toilet. Du skal forvente at få tynd og vandig afføring. Du kan føle dig oppustet i maven, før du får din første afførring.
Eventuelle bivirkninger fremgår af indlægssedlen i pakningen.
Sørg for at drikke godt, så væsketabet erstattes. Hold dig til de drikkevarer, vi har nævnt ovenfor.
Du skal medbringe dit sundhedskort, når du kommer til undersøgelse. Det bruges til at registrere din ankomst.
Har du flere undersøgelser samme dag, men forskellige steder, skal du registrere dig på ny.
På undersøgelsesdagen
Tag din daglige medicin (dog ikke jern- og fibertilskud)
Du skal nu indtage dosis 2.
Bland pakning A og B i ½ liter koldt vand
Rør rundt til pulveret er helt opløst i vandet (det kan tage op til 8 minutter)
Drik det i løbet af 30 - 45 minutter
Drik herefter mindst ½ liter klar væske (gerne vand eller saftevand)
Drik ikke mælkeprodukter og juice med frugtkød
Det er meget vigtigt, at du tager det 4-6 timer før undersøgelsen. Måske betyder det, at du skal stå tidligt op.
4 timer før undersøgelsen skal du blande og drikke kontrastvæsken.
Bland Omnipaque-kontrasten med ½ liter vand
Drik kontrasten i løbet af ca. 5 minutter så snart den er blandet
På Omnipaque-etiketten står der, at den er til iv-brug (gennem en blodåre). Omnipaque kan som i dette tilfælde også drikkes.
Drik rigeligt med sukkerholdig væske, dog ikke juice med frugtkød.
Du må ikke tygge tyggegumme, og vi fraråder alle former for rygning.
De sidste 2 timer før undersøgelsen må du ikke drikke noget.
Du vil blive bedt om at fjerne alt metal i det område, der skal skannes. Det drejer sig typisk om smykker (især halskæder), lynlåse, knapper, tandproteser og BH (sports-BH uden hægter er ok).
Om undersøgelsen
Undersøgelsen foretages af personale som er specielt oplært i denne type undersøgelse.
Du skal ligge på et leje, som bevæger sig gennem en cirkelformet åbning i skanneren, og du vil i de fleste tilfælde kunne se ud på begge sider.
Du skal både skannes, mens du ligger på ryggen og på maven og i nogle tilfælde også på siden, alt efter hvordan kontrasten fordeler sig i tarmene undervejs.
Vi betjener skanneren i et rum ved siden af undersøgelsesrummet, hvorfra vi kan se og høre dig.
For at vi kan se tarmen på billederne, lægger vi et lille, blødt plastikrør lidt op i din endetarm og puster luft (CO2) ind i tarmen. Luften pustes ind ved hjælp af en speciel pumpe, som hele tiden sørger for at trykket i tarmen ikke bliver for højt. Du vil kunne mærke luften som en trykken i maven.
Noget af luften kommer du af med på toilettet efter undersøgelsen, og noget forsvinder gennem udåndingsluften, da CO2 også bliver optaget i kroppen og udskilt via lungerne.
Som en del af undersøgelsen er det nødvendigt at du får medicin (Buscopan). Vi giver Buscopan for at få tarmen til at slappe af, så vi får nogle gode og rolige billeder.
Medicinen gives i en blodåre, og vi skal derfor anlægge et plastikrør (venflon), som du får medicinen igennem.
OBS. Har du grøn stær eller en hjertesygdom, vil du ikke få Buscopan.
Buscopan er den medicin, der bliver givet i blodbanen, og som får tarmen til at slappe af.
Almindelige bivirkninger: Mundtørhed, hjertebanken, svimmelhed, uskarpt syn
Ikke almindelige bivirkninger: Hudreaktioner
Sjældne bivirkninger: Manglende vandladning (urinretention), allergisk reaktion i form af hududslæt og anafylaktisk chok.
Undersøgelsen tager typisk 30-60 minutter, men dit ophold i afdelingen kan vare mellem 1-2 timer.
Du må gerne tage en ledsager med, men under selve skanningen vil vi typisk bede din ledsager om at vente på gangen. I sjældne tilfælde kan din ledsager være med under skanningen. Ledsageren skal i så fald have et blyforklæde på.
Efter undersøgelsen
Du vil stadig have en del luft i maven efter undersøgelsen, og du vil derfor få mulighed for at komme på toilettet.
Du må ikke køre bil eller andre motorkøretøjer i op til 1 time efter undersøgelsen, da medicinen (Buscopan) kan give synsforstyrrelser.
Billederne bliver bearbejdet af en læge. Derefter sender vi resultatet til den læge/afdeling, der har henvist dig.
Tal med den læge/afdeling, der har henvist dig om, hvordan og hvornår du får svar.
Videre forløb
Det er den læge eller afdeling, der har henvist dig til undersøgelsen, der står for din videre behandling
Mere information
Når du skal til røntgenundersøgelse, kan du være bekymret for, om bestrålingen kan give forøget risiko for senere at få skader.
Ved de lave stråledoser, der bliver brugt ved almindelige røntgenundersøgelser, er der en ubetydelig øget risiko for at udvikle kræft mange år efter bestrålingen.
Vi udsættes for stråling hver dag
Vi bliver hver dag udsat for naturlig baggrundsstråling fra omgivelserne - fra jorden, luften, flyrejser, maden vi spiser og fra byggematerialer. Hver røntgenundersøgelse giver os en lille yderligere stråledosis, der svarer til fra få dages til få års naturlig baggrundsstråling. Større undersøgelser som CT skanning og gennemlysning kan give en stråledosis, der svarer til op til 3 års baggrundsstråling.
Vi passer godt på dig
Hvis du allerede har fået foretaget mange røntgenundersøgelser og er bekymret for at få foretaget flere, så husk:
at behovet for en ny undersøgelse altid bør vurderes ud fra den nuværende situation.
at sundhedsrisikoen fra røntgenstråler er minimal i forhold til ikke at få opdaget en mulig sygdom
at fortælle din læge om tidligere røntgenundersøgelser, der evt. kan overfløddiggøre nye røntgenundersøgelser
at vi på røntgenafdelingen gør en stor indsats for at holde stråledosis så lav som mulig
Når vi skal anlægge plastikrøret (venflon) i blodkarret, er der en meget lille risiko for infektion.
Der er også en meget lille risiko, for at blodkarret brister, og væsken derfor lægger sig under huden. Hvis det sker, vil du opleve, at det svier og gør ondt i armen.
For at mindske risikoen for, at du oplever de nævnte bivirkninger, tester vi altid plastikrøret med saltvand, inden vi giver væske (kontrast eller medicin) igennem det.
Du er altid velkommen til at kontakte os, hvis du har spørgsmål eller ønsker yderligere information
Mail Send gerne evt. afbud eller ønske om ændring af tid til os via sikker mail på borger.dk. Husk at skrive dit cpr-nummer i mailen. Skriv en sikker mail til os (Hav dit MitID klar):
Direkte link til denne side: www.randers.rm.dk/668879
Brug ikke informationen på denne side til at stille dine egne diagnoser, og følg kun instruktionerne i vejledningen, hvis hospitalet har henvist dig til siden.