Du får udleveret en plastikdunk af hospitalets personale, eller du kan eventuelt selv hente den i Blodprøver og Biokemi.
Det er meget vigtigt, at du registrerer tidspunktet for, hvornår du begynder og slutter med at opsamle urinen. Husk at opsamle al urinen i den pågældende periode.
Planlæg opsamlingen af døgnurin til en dag, hvor du ikke er på rejse, til selskab eller lign.
Undlad at opsamle døgnurin, mens du har menstruation
Sådan gør du
Start med at gå på toilettet for at tømme blæren fuldstændigt. Denne urin skal ikke gemmes.
Skriv samtidig dato og klokkeslæt på sedlen på dunken ved 'Start' og skriv også navn og CPR-nummer på dunken.
Efter at du har tømt blæren, skal du opsamle al urin i løbet af de næste 24 timer.
Den sidste vandladning, du skal gemme, skal ske nøjagtigt 24 timer efter starttidspunktet. Skriv igen dato og klokkeslæt på sedlen på dunken ved 'Slut' for det tidspunkt, du slutter opsamlingen.
Du må ikke lade vandet direkte ned i dunken, dels fordi det er upraktisk, men også fordi der kan være stærk syre i dunken til bestemte undersøgelser. Det vil stå på dunken, hvis der er syre i den.
Det er derfor en god idè at lade vandet i en ren beholder, som du herefter kan tømme over i dunken.
Dunken bør opbevares så køligt som muligt, indtil du afleverer den.
Husk også at opbevare den utilgængeligt for børn.
Husk at du også under transporten skal undgå, at dunken bliver for varm. Undgå derfor at lade den stå i en varm bil eller lignende.
Hvad nu...
Så skal du begynde på en ny dunk og skrive dato og tidspunkt ved ”Slut” på den første dunk og skrive samme tidspunkt ved “Start” på den nye dunk. Husk også at skrive dato og klokkeslæt på dunk 2 ved "Slut" for det tidspunkt, du slutter opsamlingen.
Hvis du plejer at drikke meget væske (mere end 3 liter pr. dag), er det derfor en god idè at få 2 dunke med hjem.
Så er du nødt til at starte forfra.
Hvis der er syre i dunken, skal du have en helt ny dunk. Er det en dunk uden syre, kan du blot tømme dunken, skylle den godt med almindeligt vand og begynde forfra.
Videre forløb
Normalt er der svar på undersøgelsen inden for en uge. Svartiden afhænger af, hvad der skal undersøges for.
Svaret sendes til den læge/afdeling, der har bestilt undersøgelsen.
Kontakt
Laboratorieenheden - Blodprøver og Biokemi
Regionshospitalet Randers Østervangsvej 54 Indgang A eller C Gå til C6 8930 Randers NØ
Gå direkte til
Direkte link til denne side: www.randers.rm.dk/652003
Brug ikke informationen på denne side til at stille dine egne diagnoser, og følg kun instruktionerne i vejledningen, hvis hospitalet har henvist dig til siden.