Har du en aftale på hospitalet den 23. eller 24. juni kl. 9-14?
Hvis du kører i bil
I tidsrummet kl. 9-14 den 23. og den 24. juni skal du lægge nogle ekstra minutter til din køretid, hvis du kommer sydfra til hospitalet via Østervangsvej.
Østervangsvej vil i det nævnte tidsrum være spærret for gennemkørsel ca. ved Mellemvej. Benyt i stedet Udbyhøjvej og kør til Dronningborg Boulevard.
Praktiske oplysninger når du har lært at tømme blæren med engangskateter
Gå direkte til
Du er oplært i at tømme blæren med engangskateter - også kaldet RIK (Ren Intermitterende Kateterisation).
Vær opmærksom på
Symptomer på urinvejsinfektion er:
smerter
hyppig vandladningstrang
uklar evt. ildelugtende urin
kulderystelser
feber
Hvis du oplever nogen af ovenstående symptomer, er det vigtigt, at din praktiserende læge undersøger din urin, så du kan få den rette behandling, hvis du har fået en urinvejsinfektion.
Hvis du har en urinvejsinfektion, skal du fortsætte med RIK og evt. øge antallet af tømninger.
Sådan gør du
Aftale: RIK x ______________ om dagen
Hvis du udtømmer under 100 ml, behøver du ikke fortsætte. Men udtømmer du 400 ml eller mere, skal det minimum medføre en ekstra tømning.
Vi anbefaler, at du køber et målerbæger (0,5 l), så du let kan måle den mængde urin, der udtømmes.
Du bør nedsætte dit væskeindtag efter kl. 18.00, idet "efter atten, op om natten".
Når du skal bestille flere katetre, skal du kontakte Urinvejskirurgisk klinik i Randers. Hav MitID klar:
Hvis du skal fortsætte med at tømme blæren med engangskatetre efter evt. samtale/kontrol, søges bevilling via din kommune. Denne bevilling ansøger Urinvejskirurgisk Klinik om, efter vi har talt med dig.
Når du har fået bevillingen, oplyser din kommune dig om, hvordan du skal bestille katetre fremover.
Brug ikke informationen på denne side til at stille dine egne diagnoser, og følg kun instruktionerne i vejledningen, hvis hospitalet har henvist dig til siden.